30.11.2014

Zavallısınız

Sana göre o, sadece bir hayvandı. Yaşamaya hakkı olup olmadığına yalnızca sen karar verebilirdin. Çarpıp kaçtığın insan da olsa fark etmezdi senin gibi birisi için. Çünkü sen, bencil bir bedenden ibaret ruhsuzun tekiydin. Onu seven insanlar olabileceği aklının ucundan bile geçmezdi. Eminim ki, onu gördüğünde biraz daha bastın gaza. Geri geri gelip tekrar geçseydin cansız küçük bedeninin üzerinden. Yeteri kadar tatmin olamamışsındır çünkü. Sen asla, hiçbir insanı, hiçbir hayvanı, hiçbir canlıyı sevemeyeceksin. Hayatta yaptığın hiçbir şeyden tat alamayacaksın asla. Sen ve senin gibi zavallılar sadece nefes alıp verilerek yaşanıldığını zannederler. İnsan olmakla bunu haketmek arasında çok ince bir çizgi vardır. Yaşarken yaptıklarınla hakettiğin sıfattır insan olmak. Ne acıdır ki, sen bunu anlayana kadar iş işten geçmiş oluyor. Ardında bıraktığın lekeler, dolaylı olarak bizleri yaralıyor. Hayvanları sevmeyebilirsiniz. Onlara dokunmaktan hoşlanmıyor olabilirsiniz. Evinize almak istemeyebilirsiniz. Ama tüm bunlar onları hor görmeyi, yaşama hakkı vermemeyi, kötü davranmayı gerektirmez. Kendimize, ailemize, dostlarımıza göstermemiz gereken saygıyı onlara da göstermek zorundayız. Çünkü isteseniz de istemeseniz de, bu dünyayı onlarla paylaşarak onlarla birlikte yaşamak zorundasınız!!!

2 yorum:

  1. Bu konuyla ilgili bir fikrim var.Otomobillerin ön kısmında hayvanları uyaran yada rahatsız eden koku ses vb. Sinyallerin tesbit edilip yerleştirilmesi. Tıpkı takip sistemi gibi. Ancak bu şekilde bu tip kazaların önüne geçilebilir. Kamuoyunun otomobil üreticilerine

    YanıtlaSil
  2. Harika bir fikir ve umarım bir gün bu konuda adım atılır. Biraz daha dikkatli olmanın kimseye zararı olmaz ama maalesef insana değer vermeyen bir toplumdan hayvanlara saygı göstermelerini beklemek acaba komik mi diye düşünüyorum zaman zaman...Çok teşekkür ederim yorumunuz için.

    YanıtlaSil